Регионална статистика и полезни връзки
До̀брич (Толбухин в периода 1949-1990 г.) е разположен в Дунавската равнина върху Добруджанското плато. Градът е самостоятелна община и административен център на едноименната област. Територията на общината е с обща площ 1705 хектара. Разположен е по двата бряга на малката Добричка река (Суха река) на 220 m н.в. Отстои на 50 km северозападно от Варна, на 92 km югоизточно от Силистра и на 34 km югозападно от Балчик. Градът е предпочитан от много хора заради доброто му разположение (на около 30 km от Черно Море). Известен е и с градския парк „Свети Георги“, който е един от най-големите градски паркове в България и на места той разполага с напълно девствена природа.
Азбучен указател на улиците в Добрич
Населението на града към 31.12.2019 г. е 82 240 жители (девето място в страната), а общо в Област Добрич живеят 170 298 души (2020 г.). В града близо 86% от общността изповядва източноправославието, като останалите християни принадлежат главно към протестантската общност. Около 10% са изповядващите исляма, като тази група е съставена от български турци и част от ромското население.
Поради благоприятните физико-географски фактори - равнинен релеф и много добра почвена структура - следва и големият дял на земеделските територии - 80,3% при средно за страната 58%. Анализът на разпределението на земеделските територии по начин на ползване разкрива доминиращия дял на нивите пред трайните насаждения, мерите и пасищата във всички общини. Много малък е делът на горските територии - само 12,3% при средно за страната 34%. При това, този процент се дължи главно на полезащитните горски пояси, докато делът на същинските гори е много нисък.
Областта е много бедна на водни ресурси, които заемат едва 0,28% при средно за страната 2% и се дължи на геолого-географските фактори. От по значимите реки през област Добрич протичат р.Суха река и р.Батова. На територията има три езера- Дуранкулашко, Езерецко и Шабленско, 44 микроязовира и над 250 естествени чешми, подхранвани от карстови води.
Добрич е съвременен промишлено-аграрен и транспортен център на Добруджанския край, един от десетте най-големи градове на България – важен културен, икономически и административен център в североизточния икономически регион на страната.
Икономическият профил на Добрич се определя от хранително-вкусовата промишленост, която дава над 50% от обема на градската промишленост, а също така и леката промишленост. Богатата селскостопанска област осигурява ценни суровини.
Специфичните дадености на региона са предпоставка за развитие на селското стопанство като един от приоритетните отрасли в икономиката на областта. В Добрич се произвежда висококачествена продукция, която се преработва на място и е конкурентоспособна както на вътрешния, така и на външния пазар. Обработваемата земеделска земя в землището на общината е 7700 ха. Основни селскостопански култури са пшеница, царевица, слънчоглед. Структуроопределящ отрасъл в общината е хранително–вкусовата промишленост. Солиден е делът в национален мащаб в производството на млечни произведения, хляб и сладкарски изделия, олио и маргарин, вина и спиртни напитки. Градът е домакин на най-голямото селскостопанско изложение в страната „Селското стопанство и всичко за него“. Значителен дял от икономиката на града заема леката промишленост с производство на мъжка и дамска конфекция, мебели, платове, кожи, жакардови изделия.
В града са развити отраслите на хранително-вкусовата промишленост (производство на млечни произведения, колбаси, макаронени изделия, вина и спиртни напитки, безалкохолни напитки; продукти от птиче месо, брашно, хляб и сладкарски изделия), леката промишленост (производство на мъжко и дамско облекло, облекла от кожи, мебели и обувки), машиностроене (производство на акумулатори, машини и съоръжения за млекопреработване, полуремаркета и контейнери, селскостопански машини, радиатори и филтри за леки и тежкотоварни автомобили, пластмасови изделия), строителство (строителство на сгради и съоръжения, проектиране, гражданско и промишлено строителство).
Друга форма на развитие на търговията е организирането на ежегодни панаири и изложения от национален и международен мащаб, като „Селското стопанство и всичко за него“, „Национална борса за семена и посадъчен материал“, „Пчеломания“, „Торго, вина и деликатеси“, „Произведено в България“, като съществена е ролята на „Добрички панаир“ АД за тяхното успешно провеждане.
Община град Добрич има условия за развитие на туризъм, което се обуславя от редица благоприятни предпоставки. Водещите сред тях са богатото културно-историческо наследство, туристически обекти като „Стария Добрич“, Художествена галерия, Център за защита на природата и животните, международни фестивали, панаир, близостта до морските курорти. Реализацията на трансграничните инфраструктурни проекти и на проектите за трансгранично сътрудничество ще разкрият нови възможности за интензивно развитие на международния туризъм в общината. Добрич разполага с добре развита спортна база, която създава условия за активното организиране на национални и международни състезания, за привличането на тренировъчни лагери на чуждестранни отбори.
Транспорт
Летище Варна се намира само на 45 km от обособения регионален център – гр. Добрич. Близостта му до област Добрич е с благоприятно въздействие върху развитието на международния туризъм. Чрез чартърния трафик през летния период летището свързва Варненска област и област Добрич със страните на изходящия ваканционен туризъм. Целогодишно оперират редовни линии до определени европейски градове. Територията на област Добрич се пресича от шосейни пътища – към Черноморското крайбрежие‚ международния транзитен път по транспортния паралел „Север-Юг“ – Румъния, Молдова, Полша, Украйна и Русия. Пътната мрежа на Добрич гарантира достъп до морски и речни пристанища, Ро-Ро терминали и гражданско летище Варна.
Енергийна инфраструктура
През територията на областта преминава главният газопровод, свързващ Република България със страните от ОНД, както и две транзитни трасета за Турция, Гърция и Македония. Множество обществени сгради, промишлени предприятия и битови абонати са газифицирани в гр.Добрич, гр.Генерал Тошево и частично в с.Кардам. Отделна газоразпределителна система е изградена в община Каварна- гр.Каварна чрез използване на локално находище на природен газ в местността "Зеленка" край черноморското крайбрежие. Газоснабдяването и на други общини в областта- Тервел и Добричка ще се осъществи чрез проекта за газопровод от гр.Добрич към гр.Силистра. Община Балчик планира и е предприела действия за газифициране от компресорната станция край гр.Генерал Тошево.
Стратегическото положение на област Добрич обуславя оттук да преминават и два транзитни въздушни електропроводи 400 kV от страните от ОНД отново за задоволяване нуждите на страната и за пренос към трети страни.
Метеорологичните характеристики на северното черноморско крайбрежие са предпоставка за развиване на производството на електроенергия посредством ветрови енергийни паркове. Вече са изградени няколко десетки по-малки или по-големи ветрогенератори с единична мощност от 300 kW до 2 MW. Интерес и конкретни стъпки за изграждане на подобни съоръжения са проявили инвеститори от Япония (Mitsubishi Corporation), Германия и Франция ("Български вятърни централи" ЕАД с 95% участие на френската фирма "Societe industrielle de l'Atlantique"/"Сосиете Индустриел дьо Л'Атлантик" ООД).
Туризъм
Община град Добрич има условия за развитие на туризъм, което се обуславя от редица благоприятни предпоставки. Водещите сред тях са богатото културно-историческо наследство, туристически обекти като „Стария Добрич“, Художествена галерия, Център за защита на природата и животните, международни фестивали, панаир, близостта до морските курорти. Реализацията на трансграничните инфраструктурни проекти и на проектите за трансгранично сътрудничество ще разкрият нови възможности за интензивно развитие на международния туризъм в общината. Добрич разполага с добре развита спортна база, която създава условия за активното организиране на национални и международни състезания, за привличането на тренировъчни лагери на чуждестранни отбори.
Образование
В Добрич има 30 училища и гимназии, 19 детски градини и 3 детски ясли, след като доста бяха закрити.
Култура
В района на област Добрич музеи и музейни сбирки има във всеки общински център, а в областния град институцията има статут на Регионален исторически музей. Освен в Художествената галерия- Добрич, експозиции с творби на български и чуждестранни художници са изложени и в другите общински центрове.
Общ преглед
Брутният вътрешен продукт на човек от населението в област Добрич продължава да нараства, но стойността му се запазва сравнително ниска. Висока пък продължава да е относителната бедност в областта. Предизвикателство пред пазара на труда остава ниското образование на работната сила. Инвестициите в областта се свиват, но произведената продукция нараства. Пътната настилка е с изключително лошо качество. Нивото на местните данъци в общините от областта е сравнително ниско. Оценката за прозрачността в работата на местните администрации остава висока.
Делът на градското население и гъстотата му остават ниски. Съответствието между професионалното образование и икономиката е високо. Резултатите на учениците са сравнително ниски. Вероятно недостигът на специалисти и на болнични легла обяснява сравнително малкия брой на преминалите за лечение болни. Броят на регистрираните в областта престъпления е нисък, а разкриваемостта им – сравнително висока. Делът на канализацията, свързана с пречиствателни станции за отпадъчни води, остава висок. Добрич е една от областите с най-голям брой легла в местата за настаняване.
Доходи и стандарт на живот
Брутният вътрешен продукт на човек от населението в областта продължава да нараства и през 2021 г. увеличението му отново е по-високо от средното за страната, но стойността му остава сравнително ниска – 12,4 хил. лева. Заплатите и пенсиите също се повишават, но се запазват под средните за страната. Средната годишна брутна заплата на наетите по трудово и служебно правоотношение достига 14,1 хил. лв., а средната месечна пенсия – 483 лева. Тези показатели водят и до сравнително високо ниво на бедност в областта. През 2022 г. делът на населението, живеещо под националната линия на бедност, нараства до 31,0% (при 22,9% в страната).
Пазар на труда
Делът на населението в трудоспособна възраст в област Добрич е сравнително нисък и през 2022 г. намалява до 56,5% (при 58,5% в страната). През последното десетилетие икономическата активност в областта отбелязва ръстове и спадове, но през последните няколко години се установява трайно под средната за страната стойност. През 2022 г. коефициентът на икономическа активност се повишава до 71,8% (при 73,6% в страната). Този процес е съпроводен от ръст на заетостта и от свиване на безработицата. Коефициентът на заетост е 65,9% (при 70,4% в страната), а този на безработицата – 4,8% (при 5,2% в страната). Предизвикателство пред пазара на труда остава сравнително ниското образование на работната сила и през 2022 година. Делът на хората на възраст 25–64 години с висше образование е 17,6% (при 29,8% в страната) и намалява, а с основно и по-ниско образование – 26,7% (при 16,0% в страната), и се повишава. Застаряването на населението оказва отражение на местния пазар на труда. Коефициентът на демографско заместване като съотношение на населението на възраст 15–19 години към това на 60–64 години намалява до 57,7% (при 65,7% в страната). Това означава, че на всеки 100 души, на които им предстои да излязат от пазара на труда през следващите няколко години, съответстват 58 младежи, на които им предстои да се включат в работната сила.
Инвестиции и икономика
През 2021 г. инвестициите в областта се свиват, но произведената продукция се повишава, въпреки че остава сравнително ниска. Разходите за придобиване на дълготрайни материални активи намаляват до 1,8 хил. лв. на човек (при 3,1 хил. лв. на човек в страната), а преките чуждестранни инвестиции – до 1,8 хил. евро на човек (при 4,1 хил. евро на човек в страната). Стойността на произведената продукция отбелязва втория най-висок ръст спрямо предходната година (след този в област Враца) и достига 17,9 хил. лв. на човек (при 31,2 хил. лв. на човек в страната). Усвояването на европейски средства в областта продължава да нараства, но и увеличението, и обемът остават по-ниски от средните за страната спрямо населението. Към 30 юни 2023 г. стойността на изплатените суми на бенефициенти по оперативните програми е 2219 лв. на човек от населението (при 2836 лв. на човек в страната). В рамките на областта най-много средства усвоява община Добрич (град), а най-малко – Добричка община, с близо 2,4 пъти разлика на човек от населението.
Инфраструктура
Гъстотата на инфраструктурата в областта, особено на железопътната, остава ниска. Близо двойно по-нисък от средния е делът на автомагистралите и първокласните пътища в областта и през 2022 г. – 10,1% при 18,5% в страната. Пътната настилка е с изключително лошо качество. Достъпът на домакинствата до интернет също остава сравнително нисък – 75,4% (при 87,3% в страната).
Местни данъци
Нивото на местните данъци в общините от областта е сравнително ниско и през 2022 година. Особено голяма е разликата със средните за страната стойности по отношение на усреднените размери на данъците върху недвижимите нежилищни имоти на юридическите лица, както и върху таксиметровия превоз – съответно 1,59‰ (при 2,08‰ в страната) и 300 лв. (при 471 лв. в страната). По-висок от средния пък остава налогът за прехвърляне на собственост. В рамките на областта най-ниски са местните данъци в община Тервел и Добричка община, а най-високи – в община Шабла.
Администрация
По показателите, измерващи работата на администрацията, представянето на общините в област Добрич е добро. Основна причина за това е високата оценка за прозрачността в работата на органите на местното самоуправление – 81,3%, което през 2023 г. за трета поредна година е най-високият резултат в страната (при 70,3% среден). Самооценките на местните администрации за развитието на електронното правителство и за предоставянето на административни услуги на „едно гише“ са близки до средните за страната през 2023 година. Делът на собствените от общите приходи в общините от областта намалява до 26,1% (при 29,0% в страната) през 2022 г., а покритието на общинските разходи с местни приходи е 75,2% (при 84,2% в страната).
Демография
Коефициентът на естествен прираст в област Добрич е сравнително нисък и през 2022 г. е –14,0‰ (при –9,7‰ средно за страната). Механичният прираст е положителен (1,7‰), но не може да компенсира тенденцията към намаляване на броя на жителите на областта. Застаряването на населението се вижда и от коефициентите на възрастова зависимост. През 2022 г. съотношението между населението на над 65 години към това на 0–14 години е 204,2% (при 165,9% в страната), а към това на 15–64 години – 43,5% (при 37,7% в страната). Делът на градското население остава по-нисък от средния – 70,9% (при 73,6% в страната), а Добрич продължава да е областта с най-ниска гъстота на населението в урбанизираните територии – 573 души на кв. км (при 1404 души на кв. км в страната).
Образование
Коефициентът на записване на населението в V–VII клас в областта се повишава, но остава сравнително нисък – 84,5% (при 90,7% в страната) през 2022 година. Делът на второгодниците пък се повишава и е вторият най-висок в страната (след този в област Сливен). Съответствието между професионалното образование и профила на икономиката е високо и през 2023 г., особено в сферата на селското стопанство – с висок брой на приетите студенти в селскостопански специалности и сравнително голям брой на заетите с професионална квалификация в сектора, което се наблюдава и в други области в Добруджа (по-специално в Силистра и Разград). Резултатите на учениците през 2023 г. остават сравнително ниски. Средният успех на националното външно оценяване по математика след VII клас е 29,0 т. (при 35,3 т. в страната). Средният успех на матурата по български език и литература е „Добър“ 3,72 (при „Добър“ 3,93 в страната), а делът на слабите оценки е 19,6% (при 17,6% в страната). Висшето образование в област Добрич е слабо представено от филиалите на Шуменския университет и на Техническия университет – Варна. Броят на студентите в областта е 4 на хиляда души от населението (при 33 на хиляда души за страната).
Здравеопазване
Делът на здравноосигурените лица в област Добрич се повишава през 2022 г. и изпреварва средния за страната. Областта страда от остър недостиг на лекари специалисти, въпреки че броят на общопрактикуващите лекари спрямо населението е сравнително висок. Добрич е и сред областите с най-нисък брой легла в местните многопрофилни болници – 3,2 на хиляда души от населението (при 5,9 на хиляда души в страната). Вероятно недостигът на специалисти и на болнични легла, както и близостта до област Варна обясняват сравнително ниския брой на преминалите за лечение болни през местните болници – 114 на хиляда души от населението (при 235 на хиляда души в страната). Коефициентът на детска смъртност в областта се повишава и остава значително по-висок от средния. Средната продължителност на живота пък е сравнително ниска.
Ред и сигурност
Натовареността на наказателните съдии в област Добрич остава сравнително ниска и през 2022 г., което се отразява на бързината на правораздаването. Един местен съдия разглежда средно по 6,5 дела месечно (при 10,1 дела на съдия в страната). Делът на наказателните дела, приключили в 3-месечен срок, продължава да е сравнително висок – 91% (при 89% в страната). Броят на регистрираните в областта престъпления срещу личността и собствеността нараства, но остава по-нисък от средния за страната (9,9 на хиляда души при 11,6 на хиляда души в страната), а разкриваемостта намалява, но продължава да е сравнително висока – 58% (при 49% в страната).
Околна среда
Делът на населението в селища с обществена канализация все още е по-нисък от средния за страната (70,6% в областта при 74,8% в страната), но делът на канализацията, свързана с пречиствателни станции за отпадъчни води, остава по-висок (70,6% в областта при 66,8% в страната) през 2021 година. Обемът на образуваните битови отпадъци е близък до средния за страната – 450 кг на човек (при 445 кг на човек в страната), но делът на предадените за третиране и рециклиране отпадъци – 95% (при 74% в страната), остава на едно от най-високите нива в страната. Делът на горската територия е сравнително нисък – 12% (при 33% в страната), но и нарушената територия е относително ограничена – 0,15% (при 0,43% в страната). Добрич е сред първенците по инсталирани ВЕИ мощности на човек от населението.
Култура
Посещенията в местните музеи намаляват леко, но са значително над средните за страната – 988 на хиляда души в областта при 619 на хиляда души в страната през 2022 година. Същевременно посещенията в кината изостават, а тези в библиотеките са около средните за страната спрямо населението. Добрич е една от областите с най-висок брой на леглата в местата за настаняване спрямо населението (само след областите Бургас и Варна) – 197 на хиляда души от населението (при 55 на хиляда души в страната). Висок е и броят на реализираните нощувки – 9449 на хиляда души (при 3739 на хиляда души в страната). Въпреки това делът на наетите в сектора на културата, спорта и развлеченията е нисък.
Източник: ИПИ
ОБОБЩЕНИЕ:
Условията за правене на бизнес са над средните за страната – ниско данъчно облагане, висок коефициент на икономически активно население, сравнително добра образователна структура на населението, много добро ниво на административно обслужване и висока степен на прозрачност на органите на местното самоуправление.
Икономическата активност е сравнително ниска, особено на фона на добрата бизнес среда – недостатъчно инвестиции (вкл. ПЧИ), нисък БВП, ниски доходи.
Източник: НСИ
Вижте още:
- Население и демографски процеси в област Добрич през 2022 година
- Очаквана средна продължителност на предстоящия живот на населението в област Добрич през периода 2020 – 2022 година
- Основни резултати от наблюдението на работната сила в област Добрич през 2022 година
- Информация за Наблюдението Статистика на доходите и условията на живот в област Добрич през 2023 година
- Годишна статистика на заетостта и разходите за труд в област Добрич през 2022 година
- Дейност на нефинансовите предприятия в област Добрич през 2021 година
- Статистика на фамилния бизнес в област Добрич през 2022 година
- Преки чуждестранни инвестиции в нефинансовия сектор към 31.12.2021 година в област Добрич
- Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи в област Добрич през 2020 г.
- Цени на земеделската земя и арендата в селското стопанство в област Добрич през 2022 година
- Баланс на територията на област Добрич към 31.12.2022 година
- Приходи от дейността на строителните предприятия по видове строителство в област Добрич през 2022 година
- Жилищен фонд в област Добрич към 31.12.2022 година
- Лечебни заведения за болнична и извънболнична помощ и здравни заведения към 31.12.2022 година в област Добрич
- Образованието в област Добрич през 2022/2023 учебна година
- Основни резултати от изследването на информационното общество в домакинствата на област Добрич през 2021 г.
- Индикатори за бедност и социално включване в област Добрич през 2022 година
- Статистика на околната среда в област Добрич през 2021 година
- Престъпления, обвиняеми и осъдени лица в област Добрич през 2022 година
- Противообществени прояви и престъпления на малолетните и непълнолетните лица в област Добрич през 2022 година
Гимназия | Адрес | Професии, специалности |
Професионална гимназия по аграрно стопанство | Гр. Добрич, бул. "25-ти септември” № 86 тел.: 058/ 602203, 602007, 602305, 602764 e-mail: tmss_dch@abv.bg Директор: инж. Господин Господинов |
Механизация на селското стопанство
Земеделец Икономист - земеделско стопанство Агроекология |
Професионална гимназия по ветеринарна медицина “Проф. д-р Георги Павлов” | Добрич, бул. "25-ти септември” № 98 тел: 058/ 602566, 602703, 602249 e-mail: pgvm_dobrich@abv.bg Директор: Д-р Светла Тодорова |
Ветеринарна медицина – техник |
Професионална гимназия по механотехника и електротехника “М. Ломоносов” | Добрич, ул. „Хан Тервел” № 187 тел: 058/ 605216, 605435, 605315 e-mail: pgme_dobrich@abv.bg Директор: инж. Марияна Дражева |
Компютърна техника и технологии
Електрообзавеждане на производството |
Професионална гимназия по транспорт, обслужване и лека промишленост | Добрич, бул. "25-ти септември” № 47 тел: 058/ 602197, 602209, 602443, 603396 e-mail: pg_to@abv,bg Директор: инж. Снежана Жечева |
Електрообзавеждане на транспортна техника
Подемно-транспортна техника Фризьорство |
Професионална гимназия по туризъм “П. Яворов” | Добрич, бул. "25-ти септември” № 36 тел: 058/ 602093, 602256, 602137 e-mail: pgt_dobrich@abv.bg Директор: Нели Апостолова |
Кетъринг
Производство на сладкарски изделия Организация на хотелиерството Производство и обслужване в заведенията за хранене и развлечение Производство на кулинарни изделия и напитки Обслужване на заведения в общественото хранене |
Финансово-стопанска гимназия “Васил Левски” | Гр. Добрич, ул. “Генерал Гурко” № 1 тел: 058/600143, 600144, 600171 e-mail: fsgdobrich@mail.bg Директор: Ангел Христов |
Търговия
Търговия на едро и дребно Икономика и мениджмънт Митническа и данъчна администрация Застрахователно и осигурително дело Оперативно счетоводство. |
ул. “Панайот Хитов” № 24
Изп. Директор: д-р Трифон Йорданов
тел.: 600 488
ул. “Димитър Петков” № 3
Управител: д-р Мариян Ананиев
тел.: 601 474
бул. “25 септември” № 68
Управител.: д-р Валери Веселинов
тел.: 600 854
4.“Областен диспансер за психични заболявания със стационар – Добрич Д-р П.Станчев” ЕООД
ул. “Панайот Хитов” № 24
Директор: д-р Наталия Борисова
тел.: 602 655
факс: 602 490
e-mail: odpzs_dobrich@abv.bg
- ”Дом за медико-социални грижи за деца от 0 до 3-годишна възраст”
жк “Добротица”
Директор: д-р Иво Войчев
тел.: 603 776; 602 459
ул. “Независимост” № 2 ;
тел.: 580 111; 580 222; 580 333; 580 444;
e-mail viva_phoenix@abv.bg
ул. “Кирил и Методий” № 57
Директор: д-р Светла Ангелова
тел.: 600 614
факс: 600 692
e-mail: rzi-dobrich@bergon.net
- Първичен здравен център
ул."Теменуга" 5
д-р Илиева - общопрактикуващ лекар
моб.тел. 048831904
Амбулатория за първична медицинска помощ, създадена по проект на Община град Добрич и Министерството на здравеопазването по програма ФАР 2000. Центърът разполага със зала за промоция на здраве. Оборудван е с модерна медицинска, аудио- и видеотехника.
- "Медицински център Добрич" ЕООД
ул. "Панайот Хитов" 24
Управител: Д-р Веселка Цацова
Гл. счетоводител: Катерина Русева
Тел.: 058/ 600 296; 601 082
>> Добрички панаир
Добрич е прочут още от ХІХ век със своя ежегоден панаир, който привлича търговци от всички краища на турската империя.
През 1993 г. Добричкият панаир е възроден и модернизиран. Освен самия панаир се организират изяви, като изложби, изложения, симпозиуми, тематични семинари и събира като във фокус всички, които милеят за земята. Панаирът доказва, че Житницата на България – Добруджа е центърът, където може и трябва да се показват новите технологии, машини и съоръжения за селското стопанство, както и постиженията в земеделието. Добричкият панаир е спечелил доверието на агробизнеса от България и чужбина, превръщайки се в традиционен форум.
>> ПЧЕЛОМАНИЯ – пчеларски панаир
Повишеният интерес към пчеларството и развитието на бранша в България, наложи през 2004 г. да се постави началото на специализираното пчеларско изложение Пчеломания.
За да се проведе изложение с такава тематика в Добрич, се дължи на факта, че Добруджа произвежда 35 % от българския мед. В региона има повече от 1000 пчелари, чиито пчелни ферми са официално регистрирани.
Първото издание на Пчеломания се характеризира с интерес от страна на посетителите. То получи популярност, както в България, така и извън нейните предели. Фирми от Германия, Турция и Румъния изявиха желание да се представят на българската Пчеломания.
Изложението е съпроводено със съпътстваща програма, на която пчеларите дискутират проблемите свързани с бранша, срещат се с представители на Министерството на земеделието и храните, фондове и организации.
>> Други ежегодни събития
- Изложение на семена и посадъчен материал (края на януари – началото на февруари)
- Селското стопанство и всичко за него (края на август – началото на септември)
- Общински спортни обекти
- Общински спортни обекти предоставени на концесия
- Правила за определяне на "Най-добрите спортисти и отбори" в Община град Добрич
- Финансово подпомагане на спортните клубове за високи спортни постижения
- Финансиране на спортни клубове и спортни прояви, включени в календара на Община град Добрич
- Спортни клубове
- Общински младежки център
Намерете и резервирайте най-подходящия за Вас хотел в района на Добрич ТУК!